NOWA SZKOŁA HIP HOPU

Run-DMC, od lewej: Joseph “Run” Simmons, Jason “Jam Master Jay” Mizell, and Darryl “D.M.C.” McDaniels

Jaka jest różnica między oldschoolowym a new school hip hopem?

Główna różnica między oldschoolowym hip-hopem a hip-hopem new school polega na bitach. Oldschoolowy hip-hop ma zazwyczaj 2-3 bity nałożone na siebie z prostym, łatwym do zrozumienia słownictwem. New school hip hop ma 6-8 bitów na utwór, ad-libs i szeroką gamę edytowanych dźwięków, w tym pogłosu i echa.

Nowa szkoła hip hopu była drugą falą muzyki hip-hopowej, zapoczątkowaną w latach 1983-84 wczesnymi nagraniami Run-D.M.C. i LL Cool J. Podobnie jak w przypadku poprzedzającego ją hip hopu (który później stał się znany jako old school hip hop), nowa szkoła pochodziła głównie z Nowego Jorku. Nową szkołę początkowo charakteryzował w formie minimalizm prowadzony przez automaty perkusyjne, z wpływami muzyki rockowej, hip-hopowej „muzyki metalowej z lat 80. – ostrego brzydkiego/pięknego transu, tak desperackiego i stymulującego jak sam Nowy Jork”. Godne uwagi były drwiny i przechwałki związane z rapowaniem oraz komentarze społeczno-polityczne, oba przedstawione w agresywnym, stanowczym stylu. Zarówno na obrazie, jak i na piosence jej artyści prezentowali twardą, fajną, uliczną postawę b-boyów.

Elementy te ostro kontrastowały z wieloma poprzednimi grupami hip-hopowymi inspirowanymi funk i disco, których muzykę często charakteryzowały nowatorskie hity, zespoły grające na żywo, syntezatory i „rymowane” (nie wszyscy artyści przed 1983-84 mieli takie style). ). Artyści z nowej szkoły tworzyli krótsze piosenki, które łatwiej mogły zyskać popularność w radiu, i wydali bardziej spójne albumy LP niż ich starsi odpowiednicy. W 1986 roku ich wydawnictwa zaczęły ugruntowywać pozycję hip-hopowego albumu w muzyce głównego nurtu. Muzyka hip-hopowa odniosła komercyjny sukces, czego przykładem jest album Beastie Boys z 1986 roku Licensed to Ill, który był pierwszym albumem rapowym, który trafił na pierwsze miejsce na listach przebojów Billboard.

źródło: wikipedia.org

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 8 =